Sztukateria elewacyjna

Od kilkunastu lat na bardzo prężnie rozwijającym się Polskim rynku dostępne są lekkie profile elewacyjne tworzone z określonych gatunków wytrzymałego i względnie lekkiego styropianu.

kolumna

Produkowane w naszym kraju jak i importowane z zagranicy sztukaterie elewacyjne są elementami z powodzeniem wykorzystywanymi do kompleksowego wykończania ścian, otworów okiennych, otworów drzwiowych oraz stropów. Bonie bo tak też są nazywane przez ludzi z branży znajdują szerokie zastosowania tak przy dokładnym, a nawet bardzo precyzyjnym kształtowaniu elewacji zewnętrznych bądĄ wewnętrznych, przy renowacji, naprawach, dokonywanych rekonstrukcjach lub po prostu jako środek doskonale nadający się do uzupełniania nie nadających się do dalszego użytku elementów jak te które uległy z różnych przyczyn uszkodzeniu a nawet całkowitemu zniszczeniu. Co bardzo istotne takie renowacje nie wymagają poniesienia wysokich kosztów w związku z wynajęciem ludzi znających branżę sztukaterii , gdyż prawie każdy może to wykonać sam.

Gzymsy

Gzymsy to szeroko stosowane w ogólnie pojętej sztukaterii poziome, zazwyczaj schludnie wyprofilowane listwy wystające przed tak zwane lico muru, mające za zadanie aktywnie chronić elewację budynku na którym są zamieszczone przed korozją wywołaną ściekającą po ścianach wodą deszczową. Przyjęło się że oprócz wyżej wymienionej funkcji użytkowej gzymsy spełniają także nie rzadko równie ważną funkcję estetyczną będąc prawdziwą ozdobą budynku. Starannie profilowane zbiory listw upiększa się dodatkowymi ozdobami umieszczanymi zwykle nad lub pod listwami. Samo słowo gzyms pochodzi od greckiego odpowiednika geison który w architekturze charakterystycznej dla wieków w której panowały kultura starożytnej Grecji i Rzymu oznaczał jeden z elementów belkowania chroniący fryzy oraz koronujący wykonane belkowanie. Współcześnie możemy wśród bogatej oferty wyróżnić gzymsy główne, cokołowe, działowe, nadokienne, podokienne, parapetowe i wreszcie naddrzwiowe. Coraz więcej firm zaczyna je produkować, dzięki temu Klienci mogą wybierać w bardzo bogatej ofercie.

Listwy

Nieodłącznym elementem stosowanej obecnie sztukaterii są wszelkiego rodzaju listwy, a w szczególności takie ich popularne rodzaje jak listwy styropianowe, listwy dekoracyjne i nie mniej znacząco listwy sufitowe. Oferta dostępnych w odpowiednich punktach sprzedaży listw jest bardzo szeroka, a wśród mnóstwa ofert znajdziemy nawet takie perełki jak nowoczesne listwy dekoracyjne wykonane w najbardziej innowacyjnych w pełni ekologicznych technologiach, stworzone na bazie związku chemicznego zwanego polistyrenem i bogato zdobione. Nowoczesna oferta listw dekoracyjnych pozwala kształtować zdobienia nie tylko poprzez praktycznie nie ograniczony wybór faktur, ale także obecnie nie sprawiający kłopotów dobór kolorów wykończenia. Zastosowane rozwiązania a zwłaszcza rodzaj materiału z jakiego wykonane są listwy sufitowe sprawiają że są one łatwo zmywalne wodą a także nie sprawiają żadnych większych problemów podczas prowadzenia przewidzianych procesów obróbki. Listwy takie można dostać w wielu marketach budowlanych oraz w firmach specjalizujących się w sztukaterii.